0

استارت آپ چیست؟

استارت آپ چیست؟

 

استارت آپ چیست

 

استارت آپ چیست؟ پاسخ این سؤال توسط متخصصین و صاحب نظران این عرصه کمی با یکدیگر تفاوت دارد. در برخی از تعاریف، استارت آپ شروع یک کسب و کار جدید به هر روش و طریقی تعریف می شود و برخی هم این کسب و کار را مربوط به حوزه فناوری قلمداد می نمایند. با این حال در یک تعریف کلی و قابل درک استارت آپ را می توان شروع یک کسب و کار جدید تعریف کرد که مؤسس استارت آپ در آن به دنبال ارزش آفرینی و درآمد زایی است. حال این کسب و کار می تواند با تکنولوژی های نوین هم عجیب باشد و یا حتی اجرای یک کسب و کار قدیمی به سبک و سیاق جدید قلمداد گردد.

البته ویژگی هایی هم وجود دارد که با اضافه کردن آنها به تعریف استارت آپ می توان آن را برای صنایع مختلف کمی تخصصی تر تعریف نمود. برخی از مهم ترین ویژگی هایی که برای استارت آپ شمرده می شود، موارد زیر می باشند:

  • استارت آپ ها قابلیت رشد انفجاری دارند.

به این معنی که درآمد این کسب و کارها به صورت تصاعدی بالا رفته و پتانسیل رشد بالایی خواهند داشت. 

  • یک محصول و خدمت جدید ارائه می نمایند.

ایده پردازی و خلاقیت بخش جدایی ناپذیر تعریف استارت آپ می باشد. داشتن ایده های خلاقانه یکی از اصلی ترین وجه تمایزهای استارت آپ موفق با نمونه های شکست خورده محسوب می شوند.

  • استفاده از تکنولوژی های نوین مزیتی برای آن محسوب می شود.

استارت آپ واژه ای تازه در زندگی بشر است که به جهت رشد تکنولوژی ایجاد شده است. از این رو بسیاری از افراد آن را با تکنولوژی و فناوری های جدید به هم پیوسته قلمداد می کنند.

 

تاریخچه استارت آپ در جهان

استارت آپ و کارآفرینی دو واژه ای هستند که در تاریخچه آنها ارتباطات زیادی وجود دارد و در پاره ای از مواقع امکان تفکیک آنها وجود ندارد. اگر استارت آپ را تنها ایجاد یک کسب و کار نوپا و جدید تعریف کنیم، تاریخچه آن را نیز می توان به کل قدمت زندگی انسان روی کره زمین بسط داد. اما شروع استارت آپ ها به معنی امروزی به سال ۱۹۱۱ بر می گردد. در این سال ها به جهت نوپا بودن چنین واژه ای سرمایه گذاران زیادی با سرمایه های زیاد به دنبال کسب سود از این روش ها بودند.

شرکت IBM اولین استارت آپ جهان به معنی امروزی آن می باشد که اتفاقاً به یکی از بزرگترین های آن نیز تبدیل شده است. بعدها استارت آپ های دیگری هم شکل گرفتند. اپل، گوگل و آمازون هم از جمله نمونه های موفق استارت آپ هایی هستند که در سال های گذشته رشد چشم گیری هم داشته اند.

 

استارتاپ یا استارت آپ؟

استارت آپ از کلمه انگلیسی Startup برگردانده شده است. در برگردان این کلمه در منابع مختلف از دو عبارت استارتاپ و استارت آپ استفاده می شود. خود منابع انگلیسی هم در بیان این لغت با سردرگمی هایی روبرو هستند و گاها این دو واژه را با یک خط فاصله از هم بیان می دارند. در فارسی هم این طور به نظر می رسد که هر دو این واژه ها می توانند درست تلقی شوند. بسیاری از متخصصین زبان انگلیسی استفاده از واژه استارتاپ را منطقی تر دانسته و به معنی اصلی این کلمه نزدیک تر قلمداد می نمایند. اما این واژه در کلام عموم با استارت آپ معروف شده است.   

انواع استارت آپ ها

استارت آپ اکثراً از نظر اندازه و نوع سرمایه گذاری دسته بندی می شوند. زیرا ساختار کلی آنها برای هر اندازه ای تقریبا مشابه بوده و روند ثابتی دارا می باشد. اصول لازم برای تاسیس یک استارت آپ خانگی کوچک با یک استارت آپ بزرگ تقریبا مشابه است. در یک تقسیم بندی کلی انواع استارت آپ را می توان به موارد زیر تقسیم کرد:

استارت آپ های کوچک و خانگی

این مدل از استارت آپ ها بیشتر مناسب برای سرمایه های کم هستند. جایی که افراد شخصی با سپرده های خود می توانند اقدام به تاسیس آنها نموده و به مراتب کسب و کار خود را رشد دهند. البته این استارت آپ ها را نباید با استارت آپ های بزرگی که از واحدهای کوچکی شروع به کار می کنند، اشتباه بگیرید.

استارت آپ های بزرگ

استارت آپ هایی که گردش مالی آنها به مراتب می تواند حتی از گردش مالی یک کشور نیز بیشتر باشد. شرکت های بزرگ جهان بیشتر مبداء اصلی چنین استارت آپ هایی هستند.

استارت آپ های اینترنتی

مربوط به کسب و کارهایی می شود که تنها با وجود اینترنت معنی پیدا می کنند و هیچ محصول فیزیکی در آنها تولید و عرضه نمی شود.

 

Senior businesswoman and young business people work in a modern office Premium Photo

 

تاریخچه استارت آپ در ایران

آغاز تاریخ استارت آپ در ایران به سال های خیلی نزدیکی برمی گردد. از ایجاد اولین استارتاپ ها در ایران کمتر از ۳ دهه می گذرد. با این حال در همین مدت کم نمونه های بسیار موفق و فوق العاده از استارت آپ ها را در ایران شاهد بوده این. هم از نظر کیفیت کار و هم در بخش ایده پردازی، ایرانی ها از دهه ۸۰ و ۹۰ دست به کارهای بزرگی زده اند. استارتاپ هایی مانند تخفیفان، آپارات یا دیجی کالا نمونه هایی هستند که علاوه بر اینکه از بزرگترین استارت آپ های ایران محسوب می شوند، به نوعی آغاز کننده این راه بزرگ در کشور ما نیز تلقی می گردند.

بهترین استارت آپ های جهان

بهترین استارت آپ های جهان

 

بهترین استارت آپ های ایران

استارت آپ های ایرانی در صنایع و بخش های مختلفی توسعه یافته اند. احتمالا با مرور این لیست بسیاری از آنها آشنا می باشند. مرور نام استارت آپ های بزرگ و موفق ایرانی می تواند برای کسانی که در آغاز این راه هستند، یک الگو بزرگ باشد.

بهترین استارت آپ های ایران

 

ارسال دیدگاه